Spektakularna architektura_ 5 budynków negujących grawitację

Spektakularna architektura: 5 budynków negujących grawitację

Istnieją przykłady spektakularnej architektury, które nigdy nie przestają nas zadziwiać. Na całym świecie możemy znaleźć dzieła wspaniałych architektów, którzy nie dali się pokonać prawom fizyki, pozostawiając w historii ślad swojej ogromnej kreatywności. Oto lista pięciu budynków, które robią na nas największe wrażenie pod względem estetycznym i innowacyjnym.

Królewskie Muzeum Ontario, Toronto, Kanada

Rozbudowa założonego w 1912 roku Royal Ontario Museum została otwarta w 2007 roku przez pracownię Daniela Libeskinda. Zaprojektowana jako szklany budynek z wystającymi pryzmatami, rozbudowa obejmuje 9 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

House of Dance, Praga, Republika Czeska

Ten betonowy i szklany budynek, będący wspólnym dziełem czeskiego architekta Vlado Milunića i amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego, ma formę zakrzywionych, zdekonstruowanych filarów. W tych skręconych cylindrach, zwanych „tancerzami” i zaprojektowanych w 1996 roku, mieści się obecnie muzeum, biura i restauracja, nad którymi góruje taras z zapierającą dech w piersiach panoramą starego miasta.

Museum Fundatie, Zwolle, Holandia

Na dachu Fundatie Museum w Holandii pojawiła się nowoczesna, futurystycznie wyglądająca kopuła. Imponująca dobudówka na szczycie średniowiecznego budynku tworzy wyjątkową i kontrastującą estetykę. Pierwotnie zaprojektowany przez architekta Eduarda Louisa de Coninck w latach 1838-1841, były budynek sądu został przekształcony w muzeum w 1994 roku. W 2013 roku budynek ten stał się ikoną spektakularnej nowoczesnej architektury wraz z odsłonięciem jego ekscentrycznej kopuły.

Hotel Marqués de Riscal, Elciego, Hiszpania

Pięciogwiazdkowy hotel Marriott w prowincji Rioja w mieście Alava został zaprojektowany przez architekta Franka Gehry’ego w 2003 roku na budynku pochodzącym z 1858 roku. Początkowo przeznaczony dla przemysłu winiarskiego, hiszpańska grupa przekształciła go w niezwykły kompleks hotelowy. Wybudowany w miejscu piwnicy winnej, awangardowy hotel z piaskowca i tytanu został otwarty w 2006 roku i stał się ikoną współczesnej architektury.

Szkoła Muzyczna w Louviers, Francja

To, co było kiedyś klasztorem, jest teraz nową szkołą muzyczną Louviers, zaprojektowaną w 2012 roku nad ruinami. Dawny klasztor został przekształcony w nowoczesną budowlę z kamienia i szkła, w której znajduje się sala orkiestry i audytorium.Zachowanie dziedzictwa budynku i dodanie do niego odrobiny nowoczesności było celem projektu renowacji.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *