Czym jest likwidacja mieszkania i komu ją zlecić_

Czym jest likwidacja mieszkania i komu ją zlecić?

Likwidacja mieszkania na pierwszy rzut oka brzmi dość dziwnie. Jest to jednak termin, który oznacza czynności proste i nieskomplikowane. Nikt nie ma tutaj też na myśli niszczenia albo zamurowywania lokalu. W dużym skrócie chodzi po prostu o to, by pozostawić mieszkanie po sobie w takim stanie, jak wyglądało w momencie gdy się do niego wprowadziliśmy. Robi się to w różnych sytuacjach, na przykład gdy kończymy dłuższy wynajem, albo po prostu wyprowadzamy się i chcemy zostawić czysty lokal nowemu właścicielowi.

Co składa się na likwidację mieszkania?

Przede wszystkim na początku musimy wyjaśnić, jakie konkretnie działania będą nazywane likwidacją lokalu. Otóż jest to chociażby usunięcie wszystkich mebli, wysprzątanie podłóg, odmalowanie ścian. Efektem ma być przywrócenie mieszkaniu świeżości, tak by przypominało wyglądem nowe lokale. Po poprzednich właścicielach nie powinno zostać żadnego śladu, oczywiście poza elementami które zostały trwale wbudowane w lokal. Mowa na przykład o kafelkach, panelach podłogowych, tapetach na ścianach. Nikt nie każe nam usuwać tych elementów, co byłoby z resztą wyjątkowo trudną przeprawą. Skuwanie glazury, zrywanie paneli czy tapet, to nie jest najlepsze wyjście z sytuacji, gdy mieszkanie ma nadal wyglądać po prostu zwyczajnie. Konieczne jest jednak naprawienie różnego rodzaju usterek, takich jak choćby zapchane rury, niedziałające fragmenty instalacji elektrycznej, czy niedomykające się okna. Należy również zadbać o uregulowanie wszystkich rachunków i należności, a także wypowiedzenie dodatkowych umów i abonamentów, na przykład za telewizję kablową czy internet (jeżeli nie było ich w momencie wprowadzenia się).

Wybór podmiotu, który przeprowadzi likwidację

Gdy kończy się nam umowa najmu i nie zamierzamy jej przedłużać, albo wyprowadzamy się z mieszkania komunalnego, musimy przeprowadzić w nim likwidację. Robienie wszystkich powyższych czynności samodzielnie, gdy dodatkowo jesteśmy zajęci poszukiwaniem nowego lokum, a także przewozem swojego dobytku, nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego też w Warszawie działa mnóstwo przedsiębiorstw, które świadczą usługi wykonywania likwidacji lokali mieszkaniowych. Specjalistyczna firma poradzi sobie zarówno z usunięciem mebli, których nie chcemy ze sobą zabierać, wymaluje ściany i sufity, wykona pełne sprzątanie, a także naprawi wszystkie usterki. Drugą możliwością jest skorzystanie z pomocy zarządcy nieruchomości (np. spółdzielni mieszkaniowej), która przyśle do nas odpowiednią ekipę. Tą kwestię musimy też z zarządcą uzgodnić, ponieważ czasami nie otrzymamy zgody na wykorzystanie firmy zewnętrznej do wykonania likwidacji.

Mieszkanie po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej nie powinno wyglądać jak nowe, ponieważ nie taki jest jej cel. Powinno jednak być gotowe na wprowadzenie się nowych lokatorów, których możemy nawet nigdy nie poznać. Przez to nie będziemy w stanie umówić się np. na pozostawienie części naszych mebli, które przyszły właściciel bądź najemca chciałby nadal eksploatować. Dlatego też w lokalu pozostawiamy jedynie to, co ten zawierał w momencie naszego wprowadzenia się.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *