Ogrzewanie łazienki - elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie łazienki – elektryczne ogrzewanie podłogowe

Z czego możemy zrobić tego typu ogrzewanie? Możemy je zrobić z kabli lub mat grzewczych. Będzie grzało zaraz po uruchomieniu, szybko osiągało pożądaną przez nas temperaturę i będziemy je mogli włączać niezależnie od instalacji c.o.

Należy wiedzieć, ze prościej jest ułożyć matę elektryczną, czyli siatkę wykonaną z tworzywa sztucznego o niewielkiej grubości 2,5 mm z wplecionym w nią przewodem grzejnym z drutu oporowego w powłoce ochronnej. Możemy ją przymocowywać zaprawą klejową stosowaną do klejenia terakoty. Nie trzeba w jakiś nietuzinkowy sposób przygotowywać podłoża ani nawet usuwać istniejącej posadzki. Bowiem poziom podłogi z matą grzewczą podniesie w minimalnym stopniu.

W ostatnich latach w sprzedaży są dostępne maty o mocy od 100 do 160 W/m2, więc łatwo dobrać potrzebną moc. Należy wiedzieć, że kable grzewcze, podobnie jak przewody wodnej podłogówki, kształtuje się w spirale lub meandry i odpowiednim rozstawie, zależnie od oczekiwanej mocy instalacji, i umieszcza w warstwie podkładu podłogowego pod wierzchnią warstwą podłogi. Nie wolno nam ich układać na starej posadzce, i dlatego też należy ją usunąć i wyrównać podłoże. Mają grubość 3-7 mm, więc powinniśmy uwzględnić odpowiedni zapas wysokości. Pamiętajmy o tym, że zarówno w przypadku kabli, jak i mat podłączenie do instalacji elektrycznej 230 V może wykonać jedynie zawodowy elektryk z odpowiednimi (właściwymi) uprawieniami. Co ciekawe, bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego jest większa niż promienników ściennych i sufitowych, dlatego sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, które ogrzewają, wymaga więcej wysiłku.

Oto ceny (sprzed wysokiej inflacji) takich oto produktów:

A). Mata grzewcza 150 W/m2 – 50-250 zł/m2.

B). Mata grzewcza 0,5 m2 (kompletny zestaw z regulatorem) – ponad 300 zł.

C). Kabel grzewczy 18 W/m – 6-23 zł/m.

D). Taśma montażowa do kabli – 2,5 zł/m.

E). Termostat z programowaniem czasowym – 400-600 zł.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe warto wybrać wtedy, kiedy:

1). Potrzebujemy nieskomplikowanego sposobu na ogrzewanie łazienki w remontowanym domu.

2). Chcemy podgrzewać podłogę niezależnie od ogrzewania pomieszczenia.

3). potrzebujemy uzupełniającego źródła ciepła.

Dodatkowa uwaga – układając instalację, trzeba ominąć elementy trwałej zabudowy, na przykład wannę lub brodzik.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *