Jaki dom warto kupić - nowy czy używany_

Jaki dom warto kupić – nowy czy używany?

Na zakup jakiego domu warto się zdecydować? Czy poświęcić więcej czasu na odłożenie większych pieniędzy, umożliwiających zakup domu zupełnie nowego, który dopiero co został postawiony na ziemi, czy może jednak zainteresować się przestrzenią obiektów używanych? Zarówno domy nowe, jak i domy z rynku wtórnego mają oczywiście swoje zalety. Mają też swoje wady, z których trzeba zdać sobie sprawę, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, co chce się kupić.

Nawet po wstępnej rozmowie z deweloperem człowiek może mieć problem z wyborem odpowiedniego dla niego kierunku, co wynika z faktu, że w sporze domów nowych z używanymi nie da się wskazać jednoznacznego zwycięzcy. Niektórym jednak bardziej będą odpowiadać walory domów nowych, do których na pewno należy ich nowoczesny wizerunek i wysoka jakość, podczas gdy dla kogoś innego ważniejsze może okazać się to, że domy z rynku wtórnego są po prostu tańsze i często są już też odpowiednio wyposażone, dzięki czemu po ich zakupie niemalże natychmiast można w nich zamieszkać, zamiast poświęcać kolejne miesiące na doposażanie poszczególnych wnętrz.

Charakterystyka domów nowych

Nowe domy na sprzedaż można jednak urządzić tak, jak tylko ma się na to ochotę. Teoretycznie w przypadku domów z rynku wtórnego rownież istnieje podobna możliwość, jednakże plan jest trudniejszy do realizacji, bo nieraz wymaga pozbycia się całego stworzonego już wyposażenia, co wiąże się z utratą rzeczy, które normalnie można by było jeszcze wykorzystać. Oczywiście skoro te rzeczy stają się własnością nowego właściciela mieszkania, może on je sprzedać, ale zwykle te przedmioty z drugiej ręki nie są jakoś szczególnie interesujące dla innych i trudno tak się z nimi obejść, by otrzymać za nie jakieś większe pieniądze.

Nowe domy urządza się natomiast od samego początku zupełnie samodzielnie. Robi się to w oparciu o własne indywidualne preferencje, ale też i możliwości finansowe, by za doposażenie wnętrz nie zapłacić po prostu za dużo, jeśli tylko nie chce się tego robić. Nowe budownictwo kojarzy się z wysokimi cenami, jednakże nie zawsze muszą się one z nim wiązać. W przypadku szeregowców te ceny stają się ostatnio całkiem przystępne. A wygodniej jednak mieszka się w budynku, w którym pojedyncza część mieszkalna jest odpowiednio oddzielona od pozostałych i zwykle też posiada własny ogródek, niżeli w klasycznym bloku z licznymi sąsiadami, którzy potrafią naprawdę utrudniać życie.

Lokalizacja różnych budynków

To, co jednak bywa nawet bardziej problematyczne od wyższych cen nowego budownictwa, to jego lokalizacja, która wbrew pozorom nieraz okazuje się gorsza niżeli ta, jaką chwalą się domy z rynku wtórnego. Z czego to wynika? Oczywiście z coraz bardziej ograniczonego dostępu do atrakcyjnych gruntów. Co ciekawsze działki, z lepszą lokalizacja, już dawno temu zostały sprzedane, a to na nich występują właśnie domy używane albo też różne inne obiekty – ogólnie rzecz biorąc działki te na pewno nie są puste. Nowe domy trafiają przeważnie na obrzeża dużych miast. Jest to pewien minus. Umiejscowienie ich na peryferiach doprowadza do pewnych problemów komunikacyjnych. Będą one szczególnie widoczne u tych, którzy nie mają prawa jazdy albo np. dysponują tylko jednym samochodem w rodzinie, podczas gdy na co dzień potrzebują przynajmniej dwóch pojazdów.

To, że nowe domy na sprzedaż występują właśnie z dala od centrum, dla niektórych osób może być jednak dużym atutem, zwłaszcza dla tych, którzy pracują zdalnie i na co dzień w ogóle nie muszą opuszczać swojego domostwa, a cenią sobie ciszę i spokój, nie musząc dzień w dzień korzystać z miejskich rozrywek. W pewnym momencie zwykle zaczyna się marzyć właśnie o takim trybie życia, uciekając od zgiełku i wrzawy dużych miast. To niezwykła przyjemność móc wyjść z domu wprost na zielony taras i napawać się otaczającą ciszą i dźwiękami natury. Z tego względu można wręcz powiedzieć, że nowe domy na sprzedaż mają nawet ciekawszą lokalizację od tych pochodzących z rynku wtórnego.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *